Introducere...


"Totul e o artă în viața asta, orice mânuiești iese mai bine dacă ai idei, ești creativ și îți păstrezi sufletul mereu tânăr.
Întotdeauna necunoscutul va atrage curioși dar ca să fii un om frumos și apreciat nu trebuie să te dezbraci!"

vineri, 1 ianuarie 2016

Magnet de suferință

   

     Cât de trist poate fi un om trist? Nu știe nimeni, numai el... pentru că mereu zâmbește, face glume, are grijă de ceilalți și îi distrează la nevoie, astfel că-și acoperă toate durerile iar aceștia din urmă chiar cred că el e un om împlinit dar din păcate nu va fi niciodată.
     Atrage ca un magnet orice suferință pe care o camuflează perfect cu toate că nu ar fi nevoie deoarece nimeni nu e curios de altul înafară de propria persoană. Din moment ce un om se crede că nu poate fi ajutat, lumea nici nu se mai sinchisește să încerce ceva, dar dacă poate mai mult să-l încurce atunci se găsesc metode de tot soiul pentru chinuit talente. 
     Aparent vorbele alea de întins untul pe pâine își au rostul lor dar faptele de obicei așteaptă ca trenu-n gară persoanele care călătoresc cu avionul.



Borcănele și sticloaie


     Borcane și sticle cu lacrimi plânse unde nu te vede nimeni? Păi da, că tu așa de felul tău ca să nu superi pe nimeni chiar dacă deja cunoști adevărul în orice situație, numai ca să ai liniștea aia de care ai nevoie, taci și nu spui ce te doare, piși pe ochi până crapă inima în tine de sughițuri și de suspine, nu de alta dar degeaba ți-ai spune off-ul că tot n-ai rezolva nimic.
     Ochii ăia mari și umezi nu-i cine să-i vadă, mâinile care fac dragă-dragă nu-i cine să le simtă, nu prea exiști, dar când au nevoie de tine trebuie să semnezi prezent în condică, cum altfel.

Măi tu ”dragă”


     Îți e o persoană aparent dragă pentru că arată bine și salivezi când o vezi? Tuturor ne place să admirăm frumosul dar nu înseamnă că trebuie neapărat și probat, nu scoatem limba de un metru pe fereastră, nu scărpinăm ariciul până lasă rană în palmă, nu ne batem joc de starea de bine a nimănui și nu-l facem pe altul să plătească pentru o escapadă din momentul în care erai îmbătat de cine știe ce miresme și uimit de întruchiparea unei prințese și un cal alb, ambii ațoși la creier din basme.
     Fă-ți plinu dacă vrei din ochi că e legal, apoi cu dragul ăla al tău pentru frumos fă bine de te du dracului acasă și iubește mă persoana aia ce te așteaptă toată ziua să te întorci din drumețiile tale și care are încredere în tine că te duce mintea să nu-i faci vreo surpriză neplăcută... la care-i spui că e perfectă într-un cel mai mincinos mod, așa cum îți place ție.
     Acuma cunoști vorba aceea ”Și cu p*** în c** și cu sufletul în Rai nu se poate”, dar totuși hai să fim serioși.