Introducere...


"Totul e o artă în viața asta, orice mânuiești iese mai bine dacă ai idei, ești creativ și îți păstrezi sufletul mereu tânăr.
Întotdeauna necunoscutul va atrage curioși dar ca să fii un om frumos și apreciat nu trebuie să te dezbraci!"

vineri, 14 ianuarie 2011

Tu esti originalul nu copia...

Lumea e lipsita de personalitate si idei
Si incep tot mai multi sa te copieze,
Tu stii ca esti Tu si nu vrei sa fii Ei
Si tot ce nu esti Tu pare sa nu conteze.

Degeaba vor sa fie toti ca tine
Fiindca nu stau in fata Lor in original,
Sa fie Tu nu stiu deloc prea bine
Cand au iesit mai toti din aceeasi gura de canal.

De la o vreme incearca sa te-ntreaca
Dar nu le iesi Tu nicicum la perfect,
Ca sunt mai buni incep sa se prefaca
Dar Ei intr-un intreg sunt un defect.

Invidia-i mare cand tie iti cam vine totul
Stand doar cuminte-n coltul tau,
Ei pentru asta sunt in stare sa faca si pe mortu’…
Tu razi de Ei mai acru iar Lor le vine rau…

vineri, 19 noiembrie 2010

Despre femei...

Femeile au puteri care îi uimesc pe bărbaţi...
îndură greutăţi şi cară poveri,
dar îşi păstrează fericirea, dragostea şi bucuria.
Zâmbesc atunci când ar vrea să ţipe
cântă atunci când ar vrea să plângă
plâng atunci când sunt fericite
şi râd când sunt nervoase.
Se luptă pentru lucrurile în care cred
se ridică împotriva nedreptăţii
nu acceptă "nu" drept răspuns
atunci când cred că există o soluţie mai bună.
Suportă lipsuri pentru ca familia lor să aibă de toate
merg la doctor cu un prieten speriat.
şi iubesc necondiţionat.
Plâng atunci când copiii lor au succes
şi se bucură atunci când prietenii primesc premii
sunt fericite când aud despre o naştere sau o nuntă
şi li se frânge inima când le moare un prieten.
Jelesc la pierderea unui membru al familiei,
totuşi sunt puternice atunci când cred că nu le-a mai rămas deloc putere.
Ele ştiu că o îmbrăţişare şi un sărut
pot vindeca o inimă rănită.
Inima unei femei este ceea ce ţine lumea în mişcare
ele aduc bucurie, speranţă şi dragoste,
ele au milă şi idei,
ele oferă sprijin moral familiei şi prietenilor.
Femeile au lucruri vitale de spus
şi totul de oferit.
Totuşi, dacă există un defect al femeilor,
acesta este că, ele îşi uită valoarea!

miercuri, 10 noiembrie 2010

Călătorind…


M-am plimbat prin lume, ca vântul printre foi
am vizitat locuri şi am întâlnit persoane noi,
unele din toate m-au lăsat profund impresionată
altele m-au dezamăgit dar am să le iert odată.
Suntem doar spectatori la viaţa altor oameni
dar în viaţa personală avem rolul principal,
nu putem să privim decât de-afară
la ce se află în interiorul cuştii
şi-n ochii unor frumoşi şi bieţi şacali.



Mă plimb mereu cu vaporul vieţii
acum spre portul viitor mă-ndrept,
călătoresc şi oglinzile ce-mi încărcau pereţii
necunoscând refuzul, am spus că le accept.
Lăsând în urmă cu greu şi nu de tot trecutul
muşc puţin câte puţin acum şi din prezent,
mă topesc la temperatură mare ca şi untul
şi decât să mă răsuflu, prefer să fiu trecut absent.




Ca de obicei viaţa merge mai departe
iar timpul nu poate sta nici el pe loc,
continui să alergi cu sabia înfiptă-n spate
sângerându-ţi şi armura cu inimă cu tot.
Te chinui să-mblânzeşti nişte lighioane
să le oferi duşmanilor sirop,
e plină lumea asta de ghinioane
şi greu mai dai şi de noroc.